Blog

Tırnak Yemeyi Bırakmanın 4 Kolay Yolu
Kişisel Bakım, Pratik Bilgiler, Vitrin

Tırnak Yemeyi Bırakmanın 4 Kolay Yolu

Merhabalar!

Eminim hepiniz hayatımızın bir bölümünde tırnaklarımızı yemişsinizdir ya da düzenli olarak ve önlenemez bir istekle tırnak yiyenlerdensizinizdir.

Tırnak Yemeyi Bırakmanın 4 Kolay Yolu

Tırnak yiyorsanız alttaki adımları iyi izleyin.

Neden tırnaklarımızı yeriz?

Tırnak yeme alışkanlığı ,diğer adıyla onikofajya, genellikle çocuklukta başlanan bir kontrol bozukluğu olarak tanımlanır. En çok çocuklarda görülür, yetişikinlikte azalır. Ama ben hala yiyorum stres altındayken:(

Genelde stres altında, endişe duyulan zamanlarda tırnak yeme alışkanlığı edinilir.  Ayrıca çocukluk çağlarında anneden, babadan  ya da herhangi bir örnek alınan aile büyüğünden de görerek öğrenilen kötü bir alışkanlıktır tırnak yeme.

Sosyal hayatı olumsuz etkilediği gibi sağlığı da tehlikeye atan bir davranıştır malesef. Eğer tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi yerken kanatırsanız ciddi enfeksiyonlara sebebiyet verebilirsiniz.

Tırnak yemekten kurtulmanın 4 kolay yolu

Tırnak Yemeyi Bırakmanın 4 Kolay Yolu

  • Tırnak yemeyi önlemeye yardımcı ürünler kullanmak

Acı oje olarak bilinen tadı berbat olan ojelerden tırnaklarınıza sürerek tırnak yemekten kurtulabilirsiniz. (Denatonium benzoat içeren ojeler tırnak yemeyi engelleyebilir.)

  • Tırnaklarınıza bakım yapın

Tırnaklarınıza düzenli olarak manikür yaptırın ya da evde kendiniz manikür yapın. Tırnak etlerinizi kesin ya da geri itin, bakımlı gösterecek ojeler sürün ve kısa kesin.

  • Tırnak yemeyi unutturacak farklı alışkanlıklar edinin

Tırnaklarınızı yemeyi azaltmak için kafanızı meşgul tutun. Farklı , eğlenceli yeni alışkanlıklar edinin böylece tırnak yemeyi aklınıza getirmemiş olursunuz.

  • Profesyonel destek alın

Bütün uğraşlarınıza rağmen tırnak yemekten vazgeçemiyorsanız profesyonel destek alın. Tırnak yeme alışkanlığınız hastalık boyuna gelmişse terapi görerek kurtulabilirsiniz.

 

Umarım bu yazı size yardımcı olmuştur.

Görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.