Blog

Kolay Tasarruf Etme ve Para Biriktirme
Genel, Vitrin

Kolay Tasarruf Etme ve Para Biriktirme

Çocukluğumdan beri tasarruf etme ve para biriktirme benim için bir eğlence biçimi ve sonrasında birikmiş olan toplu parayı çok istediğim bir şeyi yapmak için kullanmak da aynı şekilde eğlencenin zirveye ulaşmış haliydi. Yaşımız ilerledikçe para konuları bizi daha da zorlar hale geldi haliyle.

Kolay tasarruf etme ve para biriktirme konusu uzun zamandır yazmak için aklımdaydı. Hadi gelin nasıl tasarruf ederiz nasıl kolay para biriktiririz onu konuşalım.

Birikim hesabı oluşturun

Para biriktirmenin en kolay ilk yöntemi maaşınızı alır almaz belli bir miktarını hemen başka bir hesaba yatırmak ve bu hesaba hiç dokunmamaktır. Bu hesap sizin birikim hesabınız olacak!

Hedef koyun

Para biriktirmek için bir motivasyon kaynağınızın olması gerekir. Önünüzde bir hedef yoksa amacınızı gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Hedefiniz ister küçük olsun ister büyük olsun, farketmez. Araba veya ev peşinatı biriktirmek, kredi borcunuzu kapatmak, yaz tatiline gitmek, İngilizce dersi almak, ayakkabı veya kıyafet almak vb. 

Hedefimizi belirledik, sıra geldi tasarruf ederek para biriktirmeye!

Gelirinizi ve harcamalarını içeren bir liste yapın

Önce gelir kalemlerinizi tek tek not edin sonra da ay içerisinde yaptığınız en ufak harcamalarınız da dahil hepsini yazın. Ev kirası, faturalar, mutfak harcamaları, sağlık harcamaları, eğlence harcamaları vs. Bu harcamaları not ettiğinizde ay sonunda ekside mi artıda mı olduğunuzu görmüş olacaksınız ayrıca listeye bakarak gereksiz yaptığınız harcamaları görüp bir sonraki ay aynı hataları yapmayacaksınız.

Kahvaltı ve öğle yemeğinizi evden götürün

İşe ya da okula giderken sabahları evde kahvaltı yapmak çok zor biliyorum ama eğer evde yapamıyorsanız akşamdan kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi hazırlayıp dolaba koyun sabah da alıp çantanıza atıp çıkın. Emin olun çok büyük fark yaratacak bu düzen sizin gelir gider dengenizde.

En ufak örnek verecek olursak; sabah 2 tane poğaça alsanız, 3 liradan, 22 iş günü sonunda 66 TL eder. Sadece kahvaltıyı evden götürerek yapacağınız tasarruf bu ise öğlen yemeğini düşünün bir de.

Kahvenizi yanınızada götürün

İşe ya da okula giderken bir kahve termosuna kahvenizi yapıp yanınıza alın. Bu sayede ünlü kahve zincirlerinin çok pahalı kahvelerinden içerek bütçenizi ağlatmamış olursunuz.

Alışverişe çıkarken liste yapın

Alışverişe çıkarken liste yapmak bütçeniz için yapacağınız en büyük iyiliktir. Evden çıkmadan önce mutfağa iyice bakın, eksiklerinizi not edin ve yaptığınız liste ile alışverişe çıkın. Markette alışveriş yaparken listenin dışına kesinlikle çıkmayın.

Marketlerin fiyatlarını takip edin ve karşılaştırın

Bütün marketler indirim mesajları atıyor ya da kendi web sitelerinde indirimlerini duyuruyor değil mi? Alışverişe çıkmadan önce mutlaka marketlerin indirimlerine göz atın, birbirleriyle kıyaslayın ve sizin için en uygun olana gidin. 

Kredi kartı kullanmayın

Biliyorum kredi kartı kullanmak büyük kolaylık. Cebinizden para çıkmadan dileğinizi alıyorsunuz fakat bu bir sonraki ay yüklü bir fatura anlamına geliyor. Ödeyemediğinizde ise çok daha büyük sorunlar tabi ki. Kredi kartı kullanmazsanız sadece nakit harcarsınız ve nakit paranız hemen bitmesin diye de çok harcamamaya çalışırsınız, doğal olarak kendinizi frenlemiş olursunuz.

Kullanmadığınız eşyalarınızı satın

Artık kullanmadığınız ama gayet iyi durumda olan kıyafetlerinizi ya da evinizde kullanılmayan eşyalarınızı ikinci el alım satım yapan uygulamalardan satıp nakite çevirebilirsiniz bu sayede cüzdanınıza ekstra para girmiş olur. 

İkinci el eşyalar alın

Kendi kullanılmayan eşyalarınızı sattığınız gibi siz de ikinci el eşya ya da kıyafetler alabilirsiniz.Bu sayede belki de çok istediğiniz bir monta iki katı para vermeden sahip olabilirsiniz.

Dışarıda yemek yemeyin

Dışarıda rast food yiyip sağlığınızı tehlikeye ataktansa evde kendi hazırladığınız mis gibi yemeğinizi yiyin hem bütçeniz zorlanmasın hemen sağlığınızı bozmayın.

Enerji tasarruflu ampuller kullanın

Alırken normal ampullerden daha pahalı gelebilir ama kullanım süresine ve harcadığı enerjiye bakacak olursak kar ettiğinizi göreceksiniz. 

Can sıkıntınızı geçirmek için alışverişe koşmayın

Bir çoğunuz canımız sıkkın olduğunda kendinizi alışveriş merkezinde bulursunuz. Sadece gezmeye gittiğiniz bir yerden ellerinizi dolu gelirsiniz ve üstüne bir de  bunun pişmanlığını yaşarsınız. Bunu yaşamamak için canınız sıkkın olduğunda elinizde bir kitap alıp evin en sevdiğiniz köşesine oturun ya da balkona bir sandalye koyup manzaraya karşı oturun ve sakince kitabınızı okuyun.

Hem rahatlamış olursunuz hem de kitap okumaya zaman bulamıyorum bahanesinden kurtulmuş olursunuz.

İki kere düşünün

Kendinize bir şey alırken kasaya gidene kadar iki kere düşünün. Buna gerçekten ihtiyacım var mı kendinize sorun. Eğer soruya cevabınız evet ise elinizdekini gönül rahatlığı ile alın ama cevap verirken en ufak tereddüt bile yaşıyorsanız ona gerçekten ihtiyacınız yok demektir. Lütfen yavaşça elinizdekini aldığınız yere bırakın.

Tasarruf etmek ve para biriktirmek aslında küçücük adımlarla çok kolay, önemli olan ilk adımı atmak. 

Eklemek istediğiniz başka başlıklar olursa yorun yazmaktan çekinmeyin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.