Blog

Saç dökülmesine Karşı Öneriler
Genel

Saç dökülmesine Karşı Öneriler

Saç dökülmesine karşı öneriler

Saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Saç dökülmesine karşı öneriler yazımda hepsini bulabilirsiniz. Ancak ne yapacağınız, saçınızı nasıl ve neden kaybettiğinize bağlıdır. Hamilelik sonrası saç dökülmesi gibi bazı durumlar kendiliğinden düzelebilir. Ve herkesin her gün saçının döküldüğünü unutmayın ki bu tamamen normaldir. Saç dökülmesi ısrarcı olduğunda bir dermatoloğa mutlaka gitmelisiniz. Sağlık uzmanınız, saç dökülmenizin tiroid sorunları, stres, kafa derisi enfeksiyonları, androjenik alopesi veya sadece yaşlanma gibi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilir.

Saç dökülmesine karşı öneriler

Akdeniz diyeti

2018’de yapılan bir araştırma, Akdeniz diyeti gibi çiğ sebzeler ve taze otlar içeren bir diyetin androjenik alopesi (kadın tipi kellik veya erkek tipi kellik) riskini azaltabileceğini veya başlangıcını yavaşlatabileceğini ortaya koydu. En iyi sonuçlar, katılımcılar bu yiyeceklerden (maydanoz, fesleğen, yeşil salata gibi) haftada üç günden fazla tükettiklerinde gözlemlendi.

Protein

Saç kökleri çoğunlukla keratin adı verilen proteinden yapılır. Saç dökülmesi yaşayan 100 kişiden oluşan bir 2017 araştırması, katılımcılarda proteinin yapı taşları görevi gören amino asitler de dahil olmak üzere çeşitli beslenme eksikliklerine dikkat çekti.

Araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtse de, protein açısından zengin bir diyet yemek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı seçenekler arasında yumurta, fındık, fasulye ve bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi gibi yiyecekler bulunur.

Vitaminler

A vitamini, saç uzama oranını artırdığı gösterilen retinoidlerin bir kısmında bulunur. Bu vitamin ayrıca sebum üretimine yardımcı olabilir, saç derisini daha sağlıklı tutar ve daha fazla kıl tutabilir. Tabağınızı tatlı patates, tatlı biber ve ıspanak gibi A vitamini yönünden zengin yiyeceklerle doldurun.

Multi vitaminler; Bilim adamları, A, B, C, D vitaminleri, demir, selenyum ve çinkonun, özellikle hücre yenilenmesi ile saç uzama ve tutma süreçlerinde önemli olduğunu belirlediler. Günlük multi vitaminleri çoğu markette veya eczanede bulabilir veya doktorunuzdan size bir tane reçete etmesini isteyebilirsiniz.


D Vitamini; Bir 2018 araştırması, D vitamininin kararsız alopesi ile ilişkili olduğunu belirtti. Eksiklikleri tedavi etmek yeniden uzamaya ve saç oluşmasına yardımcı olabilir. Günlük 800 ila 1000 IU almak konusunda doktorunuzla mutlaka konuşun.

Biyotin; Biotin – vitamin H veya B7 – vücutta yağ asidi sentezinde rol oynar. Bu süreç saç yaşam döngüsü için çok önemlidir ve bir eksikliğiniz varsa saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Günde üç ila beş miligram almak konusunda doktorunuzla konuşun.

Hindistancevizi yağı

Saç dökülmesine karşı önerilerde bolca yağ içeriğine rastlarsınız. Araştırmaların 2018 tarihli bir incelemesine göre, araştırmacılar hindistancevizi yağının saçın ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmasından kaynaklanan hasarını önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Hindistancevizi yağında bulunan laurik asit, saçtaki proteinin bağlanmasına yardımcı olarak saç kökünde ve saç telinde kırılmayı önler. Hindistan cevizi yağını kafa derisine masaj yapmak daha iyi kan akışını teşvik edebilir ve yeniden uzamaya yardımcı olabilir.

Zeytin yağı

Zeytinyağı saçı derinlemesine nemlendirmek, saçı kuruluktan ve buna bağlı kırılmalardan korumak için kullanılabilir. Zeytinyağı ayrıca, genetik saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek Akdeniz diyetinin merkezi bir bileşenidir. Doğrudan saça birkaç yemek kaşığı zeytinyağı sürebilir ve yıkamadan önce 30 dakika bekletebilirsin.

Uçucu yağlar; Uçucu yağlar saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. 1998 yılında yapılan bir araştırma, Alopesi areate (saçkıran) hastası 86 kişiyi iki gruba ayırdı; bunlardan biri lavanta ve biberiye ile karıştırılmış sedir ağacı yağı kafa derisine karıştırıldı. Yedi ay sonra, bu grubun yüzde 43’ü durumlarında iyileşme gösterdi.

Dikkate alınacak diğer uçucu yağlar arasında lavanta, limon otu ve nane bulunur. Bu yağların herhangi birinden veya tamamından birkaç damla jojoba veya üzüm çekirdeği gibi birkaç yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırmayı deneyin ve yıkamadan önce 10 dakika kafa derisine uygulayın.

Soğan suyu

Alopesi areata (saçkıran) hastaları, günde iki kez kafa derilerine ham soğan suyu uyguladıktan sonra yeniden saçlarda büyüme görebilirler.

Bu tedavi ile ilgili araştırmalar sınırlı olsa da, küçük bir 2014 çalışmasında katılımcıların yaklaşık yüzde 87’sinde soğan suyunun saç uzamasını teşvik ettiği görüldü. Bilim adamları, büyünün soğanın sülfür içeriğinde olduğuna inanıyor.

Masaj

Saç derisine masajın iyi hissettirdiğini biliyoruz, ancak saçınızın uzamasına da yardımcı olabilir mi? Olabilir. 2016’da yapılan küçük bir Güvenilir Kaynaklar çalışması, katılımcıların 24 hafta boyunca günde dört dakika kadar kısa bir masajla sonuçları gördüklerini gösterdi.

Saç dökülmesini önlemek için en iyi şampuanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.