Blog

Özgüven Nasıl Kazanılır?
Kişisel Gelişim, Vitrin

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Emin olun dünyanın en başarılı insanları bile zaman zaman özgüven sorunu yaşıyorlar. Bizim de özgüven sorunları yaşamamız son derece doğal yani. Özgüven sabit bir duygu değildir, sürekli taze tutulması için pratik yapılması gerekir.

Peki özgüvenimizi taze tutmak için yapmamız gereken pratikler nelerdir?

Kendinizi sürekli eleştiren iç sesinizi susturun

Karşınızda başka biri olsa çok daha pozitif eleştiriler yapabileceğiniz konular için kendinizi acımasızca eleştirirsiniz genelde. Bunu yapmaya bir son verirseniz ilk adımı atmış olacaksınız. Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın, mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçin. 

Olumlu konuşun

Konuşurken olumlu cümleler kurmaya dikkat edin. Ben bunu yapamam demek yerine ben bunu başka bir yol deneyerek yapabilirim deyin. Ses tonunuza dikkat edin, sessiz olmayın, sesiniz kendinize güveninizi temsil eder.

Onaylanma isteğinizden kurtulun

Övgü almak size kendinizi daha iyi hissettirir fakat bu his bir süre sonra sizi onay alma bağımlısına dönüştürür. Başkalarından onay almadan hiç bir iş beceremez hale gelirseniz de özgüveninizi kaybedersiniz.

Etrafınızda pozitif insanları bulundurun

Kendinizi sevin, sizden bu dünya üzerinde sadece bir tane var bunu unutmayın ve size bunun aksini söyleyen ya da hissettiren insanlar varsa onları hayatınızdan uzaklaştırın. Olumlu düşünen ve destekleyici insanları hayatınıza alın.

İnsanları yargılamayın

Etrafınızda olan bitenleri anlamaya çalışın, insanları yaptıkları şeyleri anlamadan yargılamayın. Dedikodu yapmaktan uzak durun. Bu yargılamayı bir süre sonra kendinize de yapmaya başlarsınız.

Kitap okuyun

Kitap okuyarak bilgi sahibi olun, bir şeyler hakkında bilginiz olsun, en azından biraz fikriniz olsun ki konuşacak konu bulun insanlarla. İnsanlarla konuşacak konunuz olmazsa uzaklaşırsınız bu da kabuğunuza çekilmenize, özgüveninize veda etmenize sebep olur. 

Güvenli bölgenizden çıkın, risk alın

Başarı elde etmek için güvenli bölgenizden çıkmak zorundasınız. Hata yapmaktan korkmayın, kimse size hata yaptınız diye aşağılayıcı bakışlarla bakmayacak unutmayın. Bunu yapan sizin kendi iç sesiniz, başkaları değil.

Neşeli olun

Dişlerinizi göstermekten çekinmeyin. Gülmek vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. 

İnsanlara yardım edin

Çevrenizdeki insanlara yardım ederseniz hem insanları mutlu etmiş olursunuz hem de kendinizi daha işe yarar hissedersiniz. Mutluluk bulaşıcıdır unutmayın.

Beden dilinize dikkat edin

Dik durun, insanlarla tokalaşırken karşınızdakinin elini iyi kavrayın ve sıkı tokalaşın, göz temasından çekinmeyin. İnsanlar sizi özgüveni yerinde biri olarak görmeye başlarsa otomatik olarak siz de kendinizi böyle görmeye başlarsınız.

Geçmişte yaşamayın, kendinizi affedin

Geçmişte yaptığınız hatalar için kendinizi suçlamayı bırakın, kendinizi affedin ve yaşadığınız ana odaklanın. Geçmişte kalmak yeni hataları beraberinde getirir.

İnsanlara iltifat edin, size edilen iltifatları kabul edin

İnsanlara iltifat ederek karşınızdakinin gülümsemesinizi ve sizin hakkınızda iyi duygular beslemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca iltifat almaktan çekinen biriyseniz de iltifat ederek bunu kolaylaştırmış da olursunuz. Her şeyin bir normal düzeyi vardır iltifat alma isteğinizi de dengeli tutun ki onaylanma bağımlısı biri olmayın.

Egzersiz yapın

Spor yapmak stres hormonunu azaltır, bu sayede daha mutlu hissedip olumlu düşüncelere odaklanırsınız.

Görünüşünüze dikkat edin

İyi göründüğünüz zaman kendinizi iyi ve daha sağlıklı hissedersiniz bu da davranışlarınıza yansır. Kendinizle ve bedeninizle barışık olun. Kendinizi silikleştirecek kıyafetlerden uzak durun, bakımlı olun, emin olun özgüveninizi olumlu yönde etkileyecek bir adım atmış olacaksınız.

Karar verin ve başlayın

Bu saydığım örnekleri yapmaya başlayın, ertelemeyin çünkü hepsi çok kolay maddeler ve hayatınıza hemen yerleştirebileceğiniz özellikler. Bir adım atın hadi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.