Blog

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları
Sağlıklı Yaşam, Vitrin

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Kış geldi herkes çatır çatır hastalanıyor derken faydalı bir yazı yazmak istedim. Zaten ben de yazmaya ara vermiştim çünkü ben de o hasta olanlardandım ve yorucu bir iyileşme dönemi geçirdim. İyileşme sürecimi hızlandıran şey ise keçiboynuzu pekmezi oldu. Bu yüzden dedim ki keçiboynuzu pekmezinin faydaları yazmak için harika bir konu.

Keçiboynuzu diğer adıyla Harnup dünyanın en faydalı bitkilerinden biri. Akdeniz ikliminde yetişir ve özünden, tozundan, tohumundan her türlü faydalanılır. Her derde deva denilen bitkiler arasındadır yani. Keçiboynuzu, içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler nedeniyle tüketilmesi çok faydalı bir besindir.

100 gram keçiboynuzunun besin değerleri şu şekildedir; 

  • Karbonhidrat → 56,29 gram 
  • Protein → 8,15 gram 
  • Yağ → 31,36 gram 
  • Lif → 3,8 gram 
  • Potasyum → 633 miligram 
  • Kalsiyum → 303 miligram 
  • Sodyum → 107 miligram 
  • Demir → 1,29 miligram 
  • A vitamini → 10 miligram 
  • C vitamini → 0,5 miligram 
Keçiboynuzu pekmezinin faydaları

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzu pekmezi hem besleyici hem iyileştirici özelliğe sahiptir. İçeriğinde antioksidanlar yer alır ve bu sayede vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşır, vücuttaki enfeksiyona karşı koruma sağlar. Astım ataklarını hafifletir, bronşite iyi gelir, ciğerlerin nefes alma kapasitesini arttırır. Öksürüğü giderir ve balgam söktürücü özelliği vardır.

En önemli özelliği olarak sayılan ise kansere karşı özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu özelliğinin olmasıdır.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde enfeksiyonlara karşı korur, grip ve soğuk algınlığı yaşadığınızda iyileşme sürecini hızlandırır.

Kan şekerini düzenler ve tokluk hissi verir, tatlı krizi yaşamanızı engeller. Bu sayede kilo kontrolü sağlar.

Kalp ve damar sağlığını korur, kötü kolesterolü ve trigliseridi düşürmeye yardımcı olur. Kalp rahatsızlıklarında natürel destekleyici bir meyvedir.

Kabızlığa birebir çaredir, bağırsak hareketlerini düzenler, mide salgılarının dengesini sağlar. Sindirim sistemi dostudur, şişkinliği giderir.

Kanserle savaşır, hücreleri yeniler. Hücrelerin yenilenmesi demek bağışıklık sisteminin güçlenmesi demektir bu da daha az hasta olmak demektir. Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Sperm sayısını arttırır, cinsel güce destek olarak kullanılabilir.

Keçiboynuzunda bulunan kalsiyum miktarı, süte oranla 3 kat daha fazladır. Kemik erimesine karşı sizi korur, özellikle menapoz sonrası kadınlara önerilir.

Zengin mineraller, çinko ve vitaminler (A, B, B2, B3, D) içeriği ile dişlerin güçlenmesini sağlar, diş etlerini korur.

Çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliktedir.

Eğer evinizde keçiboynuzu ya da keçiboynuzu pekmezi yoksa hadi çıkıp bir aktara gidin hemen alın. Ben faydalarını yazarken yoruldum çünkü 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.