Blog

Karantinada iyi hissetmek için 5 öneri
Kişisel Gelişim

Karantinada iyi hissetmek için 5 öneri

Son birkaç aydır, karantinada iyi hissetmek için birkaç alışkanlık edinmeye çalışıyorum. Bunlar çok yemekten kaçınma, yeterince uyumama ve bütün gün kanepede uzanmak istediğimde bile vücudumu hareket ettirmeme yardımcı olacak alışkanlıklar.

Alışkanlıklarda tutarlı kalmak ve sıkılmamak için büyük savaş veriyorum. Sürekli tutarlı olmaktan söz ediyorum çünkü alışkanlıklar her zaman eğlenceli olmuyor.

Gerçekte, alışkanlıkların eğlenceli olması gerekmez. Ama bu, sizi mutsuz etmeleri gerektiği anlamına da gelmez. Sadece her zaman heyecan verici olmazlar.

İyi hissetiren 5 öneri

Karantinada iyi hissetmek için bu küçük ipuçları size kendinizi iyi hissettirecek emin olun.

 1. Sabah ilk iş camı açıp derin bir nefes almak
  Kış geldi, havalar soğudu, güzen kendini çok göstermiyor. Havalar zaten iç karartıcıyken bir de karantinada dışarı çıkamamak bizi derinden etkiliyor. Buna en basit çözümü bol bol cam açıp evin havasını tazeleyerek buldum. Özellikle sabah ilk iş yüzümü bile yıkamadan camı açıp derin bir nefes alıp güne gülümseyerek başlamak günün geri kalanını daha pozitif geçirmenizi sağlar.
 2. İş rutininizi oturtun
  Evden çalışanlar için hayat biraz anormal ilerlemeye başladı bu dönemde. Ben de bunun çözümünü şu şekilde buldum. Corona öncesi işe giderken nasıl hazırlanıp işe gidiyorsam şimdi de bu şekilde hazırlanıp masamın ve bilgisayarımın karşısına geçiyorum. İşte olduğu gibi kahve saatim ve öğlen yemeği saatim oluyor ve bu beni ev ruhundan uzak tutmaya yarıyor. Tabi ki televizyon da açmıyorum çalışma saatlerinde.
 3. Düzenli ve temiz bir ortam yaratın
  Sürekli aynı yerde kalmaktan, hiç dışarı çıkmamaktan dolayı kendinizi salmış ve belki evi bir çöp eve dönüştürmüş olabilirsiniz. Özellikle çalışma ortamınızı temiz ve düzenli tutmaya özen gösterin. Düzenli olarak çamaşır ve bulaşıklarını yıkayın ve bu rutininizi korumaya çalışın.
 4. Kitap okuyun ve film izleyin
  Dışarı çıkamıyorsunuz diye hayallerinizde de gezemeyecek değişsiniz tabi ki. Kitap okuyarak ve film izleyerek kendinizi biraz olsun bunaldığınız ve sürekli bulunmak zorunda olduğunuz yerden uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle kitaplar en yakın arkadaşlarımız bunu unutmayın!
 5. Hareket edin
  Evde olduğunuz için hareketsizlikten eminim kaslarınız zayıflamış ve belki de kilo almışsınızdır. Ama evdeyken de hareketli olabilirsiniz. Youtube’da bir sürü evde spor yapmak için içerik bulabilirsiniz. Evde yürüyüş, evde pilates, evde yoga, evde spor şeklinde aratarak bir sürü yararlı içeriğe ulaşabilirsiniz.

Karantinada yaşam

COVID-19, yaşam şeklimizi çok değiştirdi. Normal yaşamdan kopmak bizim için gerçekten zorlayıcı oldu. Özellikle de sosyal olarak izole olduğumuz için daha fazla zorlandık. Kendimize ihtiyacımız olan rahatlığı sunmazsak hem zihinsel sağlık hem de fiziksel zarar görebiliriz.

Umarım verdiğim 5 öneri sizin için de karantinada iyi hissetmek için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.