Blog

Karantina / Pandemi Döneminde Nasıl Zayıflarım
Diyet, Sağlıklı Yaşam

Karantina / Pandemi Döneminde Nasıl Zayıflarım

Kendi kendinize karantina döneminde nasıl zayıflarım diye sorduğunuz dönemdesiniz değil mi? Karantina döneminde hem sosyal mesafeyi kafaya takmayacağınız hem de sağlıkla zayıflayacağınız bir öneri yazısı ile karşınızdayım.

Belki şu zamanlarda kilo vermekten daha önemli şeyler var diye düşünüyorsunuzdur ama hepimiz uzun bir süredir evdeyiz ve bu rutine maalesef alışmış durumdayız. Hareketsizlikten ve belki de can sıkıntısından çok yemekten kilo almış olabilirsiniz.

Duygusal ve fiziksel çöküşte olduğunuzu hissetmeye başladıysanız, size yardımcı olacak bazı basit, bilim destekli ipuçlarım var. Bu kilo verme önerileri, yolunuza devam etmenize yardımcı olacak küçük değişikler emin olun.

Hareket Edin

Hareketin sağlıklı bir yaşam tarzının çok önemli bir parçası olması muhtemelen şaşırtıcı değildir kimse için. Sizi şaşırtabilecek ve kilo vermenize yardımcı olacak, kanıtlanmış birkaç egzersiz var. Yürüyüş ve yoga gibi evde yapabileceğiniz basit şeyler. Bahçe işleri veya temizlik gibi aktiviteler bile günlük kalori yakmanızı artırabilir ve hatta zamanla kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo vermenin ötesinde, egzersizin vücudunuza ve zihninize birçok faydası vardır. Araştırmalar, günde sadece on dakikalık egzersizin, demans (bunama) gibi kronik hastalıkları engelleyebileceğini gösteriyor.

Youtube’dan evde yürüyüş videolarını açıp yürüyebilir, başlangıç seviyesinde evde egzersiz diye Google ya da Youtube’da aratıp çıkan sonuçları değerlendirebilirsiniz. Hem karantina döneminde güvenli hem de ücretsiz!

Su İçin

Yeterince su içtiğinizden emin olmak, sağlıklı bir beslenme düzeni başlatmanın en basit yoludur. Dehidrasyon, aşırı yemeye ve düşük enerjiye neden olabilir, bu nedenle kilo verme hızınızı negatif yönde etkiler ve sağlık hedeflerinizle uyuşmaz. Evde kalma rutininiz değiştiyse, normalden daha az su içiyor olabilirsiniz. Yanınızda bir su şişesi bulundurun, böylece susadığınızda daha kolay ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Lifli Gıda Tüketin

Beslenme şeklinizde başka hiçbir şeyi değiştirmeden, daha fazla lif yemenin kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Lifli gıdalar sizi daha uzun süre tok tutar. Lifin, daha düşük kronik hastalık riski ve iyileştirilmiş bağırsak sağlığı gibi bir dizi başka sağlık yararı da vardır. Lif alımınızı artırmanın en kolay yolu nedir peki? Öğünlerinize daha fazla meyve ve sebze ekleyin. Fasulye, mercimek ve baklagiller diyetinize daha fazla lif almanıza yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunca yulaf, tam buğdaylı ekmek ve kinoa gibi tam tahılları tercih edin.

Ayakta Kalın

Oturmak, bugünlerde hepimizin çok fazla yaptığı bir şey. Sırt problemlerinden, zihinsel sağlık sorunlarına kadar, bütün gün oturmanın sağlığımız üzerinde birçok olumsuz etkisi olabilir. Saatlerce koltuğa ya da sandalyeye oturmak cazip gelebilir. Ayakta durmak, günlük aktivitelerinize sağlıklı bir destek olabilir. Araştırmalar, günde altı saat ayakta duran insanların, artan kalori yakımı sayesinde potansiyel olarak yılda beş kilo verebileceğini söylüyor. Ayağa kalkmaya çalışın ve her saat birkaç hafif esneme hareketi yapın. Gerekirse bir zamanlayıcı veya hatırlatıcı ayarlayın.

Yeterince Uykunuzu Alın

Şansımıza, daha iyi uyumamıza yardımcı olan birçok şey kilo vermemize de yardımcı oluyor. Susuz kalmamak, yeterince lif yemek ve hareket etmek, dinlendirici geceler geçirmenize ve kilo vermede başarılı olmanıza yardımcı oluyor. Ek olarak, günün geç saatlerinde kafeini sınırlandırmaya ve yatma vaktine çok yakın saatlerde alkolden kaçınmaya çalışın.

Aslında hepimizin bildiği fakat uygulamaktan çekindiği maddeler bunlar fakat sağlığımız için tembelliği bir kenara bırakırsak karantina döneminde bile fazla kilolarımızdan kurtulabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.