Blog

İyi Uyku İçin Öneriler
Sağlıklı Yaşam, Vitrin

İyi Uyku İçin Öneriler

Bir kaç gece iyi uyuyamadığınızda nasıl da yorgun ve huysuz olduğunuzu farkediyorsunuz değil mi? İyi uyku için öneriler yazımda sizin için çok basit ama çok faydalı şeyler anlatacağım. Bazı geceler iyi bir uyku çekmek çok zor olabiliyor insan doğası için. Hava sıcaktır ya da soğuktur, kafamıza bir şeyler takılmıştır, gün içerisinde çok yorulmuşuzdur ve ağrılarımız vardır, burnumuz tıkanmıştır vs. Uyku kaçıran bu kadar çok sebep varken eminim iyi bir uyku için öneriler aramak kaçınılmaz oluyor.

Uyku neden bu kadar önemli

Uykusuzluğun ya da uykunun yetersizliğinin kanserden Alzheimer’a kadar bir çok hastalığın nedeni olduğu bilim adamları ortama çıkardı. Sağlıklı bir uyku en az sağlıklı beslenme kadar önemli yaşam için. Bağışılık sisteminizin çökmemesi için uyku çok önemli. Eğer iyi bir uyku çektiyseniz sabahları çok daha zinde ve yenilenmiş bir beden ve zihin ile uyanırsınız. 

Örnek vermek gerekirse, olaylara verdiğiniz tepkiler bile gece çektiğiniz uykuya bağlı. Uykusuz kalırsak, beynimiz duygularımızı kontrol etmekte zorlanıyor. Eğer sık sık hastalanıyorsanız ne kadar uyuduğunuzu bir gözden geçirmekte fayda var. Algınızın açıklığı, yaratıcılığınız, dikkatiniz, düşünceleriniz uykunuza bağlı. Eğer ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyorsanız uyku düzeninize de bir el atmanızı öneririm. Normalden az uyuyan insanlar yılda ortalama 1,5 kilo alıyorlar.

İyi uyku için öneriler

  • Vücudunuza ve rahatınıza uygun yatak seçin. Ayrıca yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Bilgisayar ve telefon gibi uyku kaçıran teknolojik aletleri yatağınıza sokmayın.
  • Kahve içmeyi uykudan 3-4 saat önce bırakın. İlla bir şeyler içmek isterseniz daha çok rahatlatıcı bitki çaylarını tercih edin mesela melisa çayı ya da papatya çayı.
  • Meditasyon yaparak daha kolay ve yumuşak şekilde uykuya dalabilirsin. Nefes egzersizleri günün sıkışmışlığını ve stresini üzerinden atmana yardımcı olaracaktır.
  • Magnezyum içeren gıdalar uyku kalitesini arttırır. Mesela kabak çekirdeği, ıspanak, badem, ceviz, fındık, üzüm, hurma, soğan gibi sebzeler, meyveler ve kuruyemişlerden bol tüketebilirsin.
  • Uykudan önce ılık bir duş rahatlama sağlar, kasları gevşetir, günün stresini atmayı sağlar ve mis gibi uyku çekmeniz için uygun ortamı sağlar.
  • Yastığınıza lavanta yağı damlatın. Lavanta kokusu rahat ve güzel bir uyku için birebir çözümdür.
  • Odanızın ışığını minimumda tutmaya özen gösterin. Mümkünse karanlıkta uyuyun ama benim gibi tamamen karanlıkta uyuyamayanlardansanız hafif bir gece lambası iyi iş görecektir.
  • Pijamalarınızın ve nevresimlerinizin pamuklu olmasına dikkat edin. Uyurken terleme probleminiz varsa pamuklu doğru seçim olacaktır.
  • Uykunuz kaçmışsa alkol almayı denemeyin. Alkol bilinenin aksine uykunuzun kaçmasına neden olacaktır.
  • Biliyorum zor ama sigarayı bırakmaya çalışın. Sigara bünyenizin dengesini bozar doğal olarak uykusuzluğunuzun da nedenidir.

Umarım iyi bir uyku için öneriler yazım sizin de işinize yarar.

Sağlıkla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.