Blog

Hızlı Saç Uzatan Besinler
Kişisel Bakım, Saç Bakımı, Sağlıklı Yaşam, Vitrin

Hızlı Saç Uzatan Besinler

Sağlıklı uzayan saç her kadının hayallerini süsler. Hızlı saç uzatan besinler yazımla size yardımcı olmayı umuyorum çünkü sadece şampuanlar, bakım kremleri, argan yağları yeterli değil tabi ki saçlarınızın hızlı ve sağlık uzaması için. Dışardan yapacağınız bakım kadar içerden de bakım yapmalısınız bunu da sağlıklı beslenerek başarırsınız.

Şimdi size hızlı saç uzatan besinler ile saçlarınızı hızlı uzatmakla kalmayıp daha sağlıklı görünüme nasıl kavuşacaklarını da anlatacağım.

hızlı say uzatan besinler

Hızlı saç uzatan besinler

Somon

Somon balığında bulunan omega-3 yağ asitleri saç foliküllerini güçlendirir ve saç büyümesini sağlar. Bilimsel deneyler, bu asitleri içeren ürünlerin tüketilmesinin telojen fazını (saç folliküllerinin dinlenme periyodu) yarım sene kısalttığını göstermiştir. Ayrıca somon B12 vitamini ve demir içerir; bu aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

İstiridye

İstiridye tam bir çinko deposu. Çinko, saçları daha hızlı uzatır ve parlaklaştırır. Günde bir istiridye çinko ihtiyacınızı karşılar ama istiridyeyi nerde bulup yiyeceğiz biz her gün diyorsanız ki haklısınız çinko ihtiyacınızı buğday kepeği ve dana ciğerinden karşılayabilirsiniz.

Tavuk

Tavuk eti hayvansal protein almanın en ucuz yolu ve keratin üretimi için hayvansal proteine ihtiyacımız var. Saçın en önemli maddesi keratin bildiğiniz üzere. Sadece bir kaç ay proteini az bir diyet uyguladığınızda saçlarınızın nasıl döküldüğünü farketmişsinizdir siz de.

Yumurta

Yumurta, saç büyümesinde önemli rol oynayan protein ve biotin gibi gerekli maddeleri içeriyor. Biotin, dışardan vitamin desteği olarak alındığında saç dökülmesni ciddi anlamda durduruyor bildiğiniz gibi ama biotini destek olarak değil de yediğiniz besinler yoluyla alırsanız daha etkili olur. Ayrıca yumurta saç oluşumunda gerekli olan bir çok aminoasiti içerdiği için kahvaltılarınızdan asla eksik etmemeniz gereken bir besin.

Badem

Badem, saç uzamasını aktive eden ve saçları güçlendiren E vitamini içerir. 30 gr badem günlük ihtiyacınızın %70’ini içerir. Bu ek olarak badem, biotin, yağ asitleri ve B vitaminleri gibi saç için faydalı maddeleri içerir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği kıl büyümesinden sorumlu B1, B2, B3 ve B4 vitaminlerini, ayrıca saç derisi sağlığını sağlayan B5 ve B6 vitaminlerini içerir. Ciddi saç dökülmesi yaşarsanız size önerebileceğim yegane besin kabak çekirdeği olacaktır.

Mercimek

Mercimek, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan demir içeriği ile tam bir kurtarıcı. Bir kase mercimek çorbası günlük demir ihtiyacının yaklaşık yarısını içerir. Buna ek olarak, çinko, kolin (kafa derisindeki kan akışını normalleştirir) ve diğer yararlı maddeleri içerir.

 

İyi beslenin, kozmetiğe servet harcamayın 🙂

Sevgiyle…

Loading comments...