Blog

Hibiscus Nedir, Hibiscus Çayı Faydaları
Diyet, Sağlıklı Yaşam

Hibiscus Nedir, Hibiscus Çayı Faydaları

Hibiscus çayı faydaları saymakla bitmiyor. Hibiskus çayı, ebegümeci bitkisinin bazı kısımlarının kaynar suda demlenmesiyle elde edilen bir bitki çayıdır.

Ekşi bir tada sahiptir ve hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir.

Hibiscus çayı, güçlü antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle, serbest radikallerin birikmesinin neden olduğu hasarı ve hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.

Hibiscus çayı faydaları

Hibiskus çayı kilo verdirir

Hibiscus çayı faydaları bir kaç çalışmada şu şekilde açıklanmıştır, hibiskus çayının kilo kaybı ile ilişkili olabileceğini ve obeziteye karşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor.

Tansiyonu dengeler

Hibiskus çayının faydaları en etkileyici ve bilinen faydalarından biri de kan basıncını düşürmesidir. Bazı çalışmalar, hibiskus çayının diyabet ve metabolik sendromu olanlarda kan kolesterolünü ve trigliseridleri azaltabileceğini göstermiştir.

Karaciğer sağlığını arttırır

Protein üretmekten safra salgılamaya ve yağın parçalanmasına kadar, karaciğeriniz genel sağlığınız için çok önemlidir.
İnsan ve hayvan çalışmaları, hibiskus özütünün ilaç detoksifiye edici enzimleri artırarak ve karaciğer hasarını ve yağlı karaciğeri azaltarak karaciğer sağlığına fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

Kanseri önleyici özelliğe sahiptir

Hibiskus özütünün plazma, ağız, prostat ve mide kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azalttığını bulmuştur.

Bakterilerle savaşır

Bakteriler, bronşitten zatürreye ve idrar yolu enfeksiyonlarına kadar çeşitli enfeksiyonlara neden olabilen tek hücreli mikroorganizmalardır. Ebegümeci özünün belirli bakteri türleriyle savaşabileceği düşünülüyor.

Hibiskus çayı tarifi

Hibiscus çayı, ebegümeci çiçeklerini kaynar suda beş dakika demlendirilerek yapılabilir. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Arzu ederseniz balla ve limonla tatlandırabilirsiniz.

Hibiscus çayı, birçok sağlık yararı ile ilişkili bir bitki çayı türüdür.
Aynı zamanda lezzetli, ekşi bir tada sahiptir ve kendi mutfağınızın konforunda hazırlanabilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Hibiskus çayının kilo vermeye yardımcı olabileceğini, kalp ve karaciğer sağlığını iyileştirebileceğini ve hatta kanser ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Diğer kilo verme ve zayıflama yazılarımı okumak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz;
http://www.makyajvemoda.com/ramazan-diyeti-ramazanda-diyet-nasil-yapilir/
http://www.makyajvemoda.com/adele-nasil-zayifladi-sirtuin-sirtfood-diyeti-nedir/
http://www.makyajvemoda.com/karantina-pandemi-doneminde-nasil-zayiflarim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.