Blog

Hassas Ciltler için Bakım Önerileri
Kişisel Bakım

Hassas Ciltler için Bakım Önerileri

Hassas Ciltler için Bakım Önerileri. Normal olan cildinizi agresif bakım yaparak hassas bir cilde çevirmiş olabilirsiniz. Hassas ciltler hava değişiminden, dış etkenlerden diğer cilt tiplerine göre daha fazla etkilenirler. Doğru cilt bakımı ile hassas ciltten kurtulmak mümkün.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok güzel ve ilgi çekici cilt bakım ürünü varken hepsini denemek isteyebilirsiniz. Ancak hassas bir cildiniz varsa, yüzünüze ve vücudunuza ne uyguladığınız konusunda çok dikkatli olmalısınız. 

İlk adım, cildinizin hassas olup olmadığına karar vermek ve varsa buna neyin sebep olduğunu anlamaktır. Ardından, ürünlerde neyi arayacağınızı ve nelerden kaçmanız gerektiğini öğrenin. Daha sonra cildinize uygun, işinize yarayacak bir rutin oluşturabilirsiniz.

Hassas cilt nasıl anlaşılır?

Dermatologların hassas cildi tanımlamak için kullandıkları kesin bir kontrol listesi var mı bilmiyorum ama hassas cilt tipine sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç önemli işaret var. 

Örneğin, güneşin UV ışınları veya belirli cilt bakımı formülleri gibi belirli elementlere maruz kaldığında kırmızı veya lekeli olan cildiniz varsa, muhtemelen hassastır. Hassas cildin diğer belirtileri kaşıntı, batma, yanma ve gerginlik hissini içerebilir.

Cildinizin hassas olabileceğinden şüpheleniyorsanız, uzak kalmanız gereken bir kaç şey var. Öncelikle, kokusuz ve alkol gibi diğer potansiyel tahriş edici maddeler içermeyen ürünler kullanmayı deneyin. İkinci olarak, hassas ciltler için özel olarak test edilmiş nazik formülleri bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve rutininizi mümkün olduğunca basit tutun. Bu, hassas cildinize olası tahriş edici maddelerin girme şansınızı azaltacaktır.

Hassas Ciltler için 5 Adımda Cilt Bakım Rutini

Temizleyici – Cleanser

Her cilt bakımı rutini mutlaka temizleyici ile başlamalıdır. Ciltte birikmiş kir, makyaj, güneş kremi ve cildin yüzeyinde yerleşmiş olan her şeyi güzelce temizlemeniz lazım. Cildinizi temizlemezseniz gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olursunuz. Bu da çatlaklardan ve tahrişten donuk cilde kadar her şeye yol açabilir.

Alkolsüz Tonik (Hassas Ciltler için Özel)

Tonikler, temizleme sonrası cildin pH seviyesini dengelemek, cildi yatıştırmak ve kalan kalıntı veya kirleri silmek dahil olmak üzere çok çeşitli fayda sunar. Hassas cilt tiplerinin aklında tutması gereken en önemli şey toniklerin alkolüz olmasıdır.

Serum

Serumlar, kırışıklıklar, ince çizgiler, koyu lekeler ve daha fazlası gibi belirli endişeleri hedefleyebildikleri için herhangi bir cilt bakımı rutinine harika bir adımdır. Hassas ciltler için, cildi sakinleştiren ve kızarıklık görünümünü en aza indiren serumları öneriyorum.

Nemlendirici

Cildiniz hala biraz nemliyken, komedojenik olmayan, kokusuz bir krem, jel veya su bazlı nemlendirici sürme sırası geldi. Cildinizi iyi nemli tutmak, tahriş riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Güneş kremi (Hassas Ciltler için)

Her cilt tipinin günlük mutlaka uygulaması gereken bir ürün varsa, bu güneş kremidir. Sadece cilt kanserini önlemekle kalmaz, aynı zamanda zayıflamış bir cilt bariyerine ve hassasiyetlerine neden olan cilt hasarını da önleyebilir. Fakat unutmayın güneş kremini temizlemek çok önemli. Yağ bazlı temizleyici ile cildiniz temizlemeyi unutmayın.

Diğer cilt bakım yazılarım için aşağıdaki linkeri kullanabilirsiniz;
http://www.makyajvemoda.com/yaz-aylarinda-kolay-cilt-bakimi/
http://www.makyajvemoda.com/kis-aylarina-ozel-cilt-bakim-onerileri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.