Blog

Güneş Yanıklarına Çözüm Güneş Yanığı Nasıl Geçer
Kişisel Bakım, Sağlıklı Yaşam

Güneş Yanıklarına Çözüm Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Cildiniz, güneş kremi ve kıyafetlerden, uygun koruma olmadan çok fazla güneş alırsa yanabilir. Peki güneş yanığı nasıl geçer ? Cildinizi iyileştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olmak için güneş yanığını fark ettiğiniz anda tedavi etmeye başlamak çok önemlidir. Yapmanızı önereceğim ilk şey bir kaç gün gün ışığından kendinizi çok iyi korumaktır

Ağrıyı hafifletmek için sık sık soğuğa dönük ılık duş alın. Küvet veya duştan çıkar çıkmaz, nazikçe kurulanın cildinizi yıpratmayın, ancak cildinizde biraz su bırakın. Ardından suyu cildinize hapsedecek bir nemlendirici uygulayın. Bu, kuruluğun hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Güneşten yanmış cildi yatıştırmaya yardımcı olması için aloe vera veya soya içeren bir nemlendirici krem kullanın. Belirli bir bölgeniz özellikle rahatsız hissediyorsa fazla tahriş varsa, reçetesiz satın alabileceğiniz bir hidrokortizon kremi uygulayabilirsiniz.

Şişliği, kızarıklığı ve rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Fazladan su için. Güneş yanığı, sıvıyı cildin yüzeyine ve vücudun geri kalanından uzağa çeker. Güneş yanığı olduğunuzda fazladan su içmek dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.

Deriniz kabarcıklanırsa, kabarcıkların iyileşmesine izin verin. Kabaran cilt, ikinci derece güneş yanığınızın olduğu anlamına gelir. Cildinizin iyileşmesine ve sizi enfeksiyondan korumasına yardımcı olmak için kabarcıklar oluştuğu için kabarcıkları patlatmamalısınız.

İyileşirken güneş yanığı olan cildi korumak için ekstra özen gösterin. Dışarıda cildinizi örten giysiler giyin. Sıkı dokunmuş kumaşlar en iyi sonucu verir. Kumaşı parlak bir ışığa tuttuğunuzda, içeri giren herhangi bir ışık görmemelisiniz.

Geçici bir durum gibi görünse de, güneş yanığı cildin güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından çok fazla maruz kalmasının bir sonucu ciltte uzun süreli hasara neden olabilir. Bu hasar, kişinin cilt kanserine yakalanma riskini artırarak cildi güneşten korumayı kritik hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.