Blog

Her Gün Güneş Kremi Kullanmanız için 5 Sebep
Kişisel Bakım, Vitrin

Her Gün Güneş Kremi Kullanmanız için 5 Sebep

Herkes yaz geldiğinde güneş kremi kullanıp güneş lekelerinden ya da istenmeyen bronzluktan korunmak için uğraşır ama bilinmeyen bir gerçek var; yaz, kış demeden her gün güneş kremi kullanmalıyız. Size her gün güneş kremi kullanmanız için 5 sebep göstereceğim ve eminim bu yazıyı okuduktan sonra gidip güneş kremi sürecesiniz.

Öncelikle güneş kreminin geçmişine gitmek istiyorum. Güneş kremini, ciltlerini güneşten korumak isteyen mısırlılıar pirinç kepeği ve yasemin kullanarak yaptılar ilk olarak. Çünkü eski mısırda yanık ten çok da makbul değildi 🙂

Her zaman güneş kremi sürmenizi söylerken şaka yapmıyorum. Bulutlu, kapalı havalarda bile güneş ışınları bulutların için %80 oranında geçebiliyor. Karlı havalarda da aynı şey geçerli. Kar UV ışınlarının %80’ini yansıtabilir ve yüksek cilt hasarına neden olabilir.

Her gün güneş kremi kullanmanız için 5 sebep

Cildinizi UV ışınlarından korur: Ozon tabakasının incelmesi zararlı UV ışınlarından kaynaklanan güneş hasarı rüskini arttırdı malesef. Güneş kremi ise bu zararlı ışınları bloke ederek güneş yanığı riskini büyük ölçüde azaltır. Vücut için her gün en az 15 SPF içeren güneş kremlerini kullanmanız, yüzünüz için en az 30 SPF içeren kremleri kullanmanızı öneriyor uzmanlar. Vücut ve yüz için toplam 30 gram kadar krem kullanmak gerektiğini de hatırlatmak istiyorum bu arada.

Cilt kanseri riskini azaltır

Cilt kanseri en yaygın kanser türlerinden biri bildiğiniz gibi. Eğer her gün düzenli olarak güneş koruyucu uyglarsanız, cilt kanserine yakalanma riskinizi yarıya indirebilirsiniz. ÖZellikle de açık tenli ve çilli, benli bir vücudunuz varsa cildinizi korumaya ekstra dikkat etmenizde fayda var.

Cildin erken yaşlanmasını önler

UV ışınlarından kaynaklanan güneş hasarı cildi kalınlaştırır ve kösele gibi yapar. Solgunluk, sarkma, çizgilenme, kırışma, kolajen eksikliğine neden olur. Düzenli olarak ggüneş kremi kullanan 55 yaşın altındaki kişilerde yaşlanma belirtileri %24 daha az görülüyor.

Cilt tonunun eşitlenmesini ve korunmasını sağlar

Güneş kremleri ciltte solgunluk ve renk kaybının yaşanma olasılığını düşürür, cilt lekelerinin oluşmasını engeller. Doğal olarak daha doğal ve düzgün bir cilt tonuna sahip olmanızı sağlar.

Açık tenli ve kızıl saçlıysanız cilt kanseri riskiniz daha yüksek

Bilim adamlarının keşfettiği bir gen mutasyonuna göre kızıl saçlı ve açık tenli insanların UV radyasyonuna maruz kaldığında kansere karşı genetik bir eğilim oluşturuyor. Eğer açık tenliyseniz ve kızıl saçlıysanız özellikle dikkat etmeniz gerekiyor güneş ışınlarından kaçınmaya.

Unutmayın günde 30 gr kadar güneş kremi! Öyle parmağınızın ucuyla alıp sürmekle güneşten korunmuş olmuyorsunuz malesef.

Umarım sizin için yararlı bilgiler vermişimdir. Hadi şimdi hep birlikte gidip güneş kremlerimizi sürelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.