Affetmek ve İlahi Adalet

affetmek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

27 Cevaplar

 1. Kuzum çok doğru yazmışsın zor bir durum ama dediğin gibi mutlu olmak ve hayatımızı daha fazla mafetmemeleri için affetmeliyiz …

 2. dilek dedi ki:

  ben pek affedici biri değilimdir, hatta kindar bile sayılırım … kolay kolay kin tutmam ama tutumu da bırakmam… ama evet bu beni yoruyor …

 3. Kırık şemsiye dedi ki:

  Güzel cümleler.. şöyleki affetmeyi hayatına koyduğunda daha iyi oluyor insan. Hatta affetiğin insanların bir zaman sonra ilahi adalette neler yaşadıklarını duyup gördükçe kendine iyiki affetmişim diyorsun. Çünkü ah etmek doğru bişey değil. Ben beni kıran bir çok insanı affedip teşekkür ettim her zaman.daha sonra baktığımda beni kırdıkları aynı yerden kırıldıklarını gördüm. Affetmek Allaha ait. Kul olarak bizimde görevimiz Allaha yakışmak.

  • Makyaj ve Moda dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum sana. Affedebiliyor olmana sevindim. Ben de bir çok kişiyi affettim bazılarını affetmek zor da olsa başaracağımdan eminim. Omuzlarımdaki yükü atıp huzurlu hayatıma devam emek istiyorum çünkü.

 4. Esra dedi ki:

  Benim de affedemediğim çok kişi gelip geçti hayatımdan. Biraz da kinciyim galiba 😊 ama sözlerinizi dikkate alıp onları affetmeye çalışacağım ve Allah\’a havale edeceğim. İnşallah ettiklerini bulurlar.

 5. Esra dedi ki:

  Ben hep affetmek Allah’a mahsustur diyenlerdenim.Bir yanda cok dusunuyorum affetmeyi ama yapamiyorum. Gecenlerde bir arkadaşımla konusurken bir cumle kurdu ki o gunden beri dusunuyorum , bir hadismis sanirim hakkinizi helal edin, affedin helal etmediginiz insani ahirette gormek istemezsiniz dedi içime dokundu ….

 6. Sapsik anne dedi ki:

  Affetmek büyüklük diye boşuna dememişler.. Bazen büyük oluyorum bazen küçük…

 7. Canan dedi ki:

  Affetmek zor ama onu başardıktan sonra bütün beyin yorgunluğu gidiyor gibi. Affetmeden öncesi tamamiyle kendimize zarar, affettikten sonrası ise affedilen kişi artık bizim için bir nokta, bir görünmezlik haline geliyor. Çok büyük hatalar olmadığı sürece insan affetmeyi bilmeli. Çünkü belki bizimde affedilmeye ihtiyacımız olabilir.

 8. Kelebek etkisi dedi ki:

  Aman gormemeye duymamaya calis bir sure gectikten sonra neden kizdigini bile hatirlamiyorsun onlarda senin sakin tavirlarina sinir oluyor:))

 9. Fatma Gökmen dedi ki:

  O kadar doğru ki.. Kimse yaşattığını yaşamadan gitmeyecek şu dünyadan..
  Affetmek bana düşmez ne haddime diye düşünür Allah’a havale ederim 🙂

 10. Benim de sana bir kitap önerim olacak Işığı Arayanların Karanlık Yanı Debbie Ford’un bu kitabını okumanı tavsiye ederim. Bu kitap ve okuduğum bir çoooooookkkk kitap der ki eğer bir şey başına geliyorsa bunu sen kendine çekmişsindir ve mutlaka bu olaydan alacağın bir ders vardır. En kötü saydığımız yaşanmışlıklar bize bazen sabır, bazen olaylara objektif bakabilmek vs. bir konuda ders vermek amaçlıdır. Dersimizi almadığımız sürece aynı şeyleri sık sık yaşamaya devam ederiz. Eminim ki aynen Beki’nin dediği gibi karşında ki kişinin sana yaşattıklarından aldığın dersi alıp o kişileri affedip hayatından çıkarınca rahatlayacaksındır. Sevgiler….

  • Makyaj ve Moda dedi ki:

   Hemen alıp okuyacağım kitabı çok teşekkür ederim. Kesinlikle sana katılıyorum. Hayatında öğrenmen gereken bir şey varsa eğer onu yaşıyorsundur ve sen o yaşadığından ders aldığında kurtulacaksın onlardan.

 11. Tılsım dedi ki:

  Ben affedemiyorum Allah en dogrusunu bilir diye inanıyorum. Herkes iyi kötü fark etmez yaptiginin karsiligini alir. 🙂

 12. Tembel Prenses dedi ki:

  Bende bir insanın bana karşı bir hatası olursa soğurum affetmem. Niye affedeyim ki eskisi gibi olmayacak işte

 13. Mary dedi ki:

  Affetmekten ziyade o insanları görmezden gelmek ve muhattap olmamak daha çok rahatlatıyor beni, affettikçe sanki hep daha fazla üzmek için tavırlar rahatsız edici olabiliyor. Emeğinize sağlık 🙂

 14. guzellikkosem dedi ki:

  Ben çok affeden bir insanım, karşıdaki kişi ne yapmış olursa olsun eğer ona değer veriyorsam affederim ha belki yine iletişim kurmam ama affederim. Ben de bunu yapmama kızyorum, bazı şeyler affedilmemeli bence. Affetmenin de çok zararını gördüm, affettikçe ben daha çok yara aldım. Affettim karşıdaki daha da yaraladı beni mesela. Çoğunlukla affetmenin cidden rahatlatıcı bir şey olduğuna sonuna kadar katılıyorum. Ben zaten eninde sonunda affediyorum dediğim gibi. Emeğinize sağlık, sevgiler

 15. Gizem dedi ki:

  Affetmek geçmişi serbest bırakabilmek ve yeni açılacak kapılara tertemiz bir hoşgeldin diyebilmektir. Çok güzel bir yazı olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please type the characters of this captcha image in the input box

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.