Blog

Affetmek ve İlahi Adalet
Kişisel, Vitrin

Affetmek ve İlahi Adalet

Hayatımı daha güzel hale getirmek için affetmeliyim!

Herkesin hayatında “seni asla affetmeyeceğim” dediği birileri olmuştur eminim. Kimileri çocukluğunda yaşadığı bir kötü anı yüzünden ailesinden birini ya da çocukluk arkadaşını affedemez, kimi yakın geçmişte iş arkadaşından yediği bir kazığı unutamaz, affedemez.

 

Benim de affedemediğim insanlar var malesef. Yıllardır affetmek çalışmaları, olumlamalar yapıyorum tam affettim derken aniden aklıma bana yaptıkları pislikler, sırtıma sapladıkları bıçaklar, zor duruma düştüğüm zamanlarda karşıma geçip gülümseyen suratları geliyor. Bu kişilerin kimler olduğunu yazmak istemiyorum burada. Blogumu kirletmesinler, bulaştıkları her yeri kirlettikleri gibi…

 

Affetmek zorundayız. Neden mi?

Genelde affetmeyip lanetler yağdırıp beddua edip Allah’ın onlara kötü bir şeyler vermesini bekleriz di mi? Bu yaptığımız aslında tamamen yanlış çünkü siz de affedememenin verdiği ağırlıkla hayatınıza güzel şeyleri, ışığı, mutluluğu çekemiyorsunuz.

 

Sevgili Beki İkala Erikli’nin affetmek hakkında kitabında yazdıkları benim için çok önemliydi. Tamı tamına aynı cümlelerle aktarmayacağım tabi ki ama genel olarak yapmamız gereken şey şu;
Affetmek demek onların yaptıklarının yanına kalacağı anlamına gelmiyor yanlış anlamayın…
Siz affedin, kendi içiniz rahatlasın, hayatınıza ışığı çekin, güzellikleri hakettiğinizi düşünün ve o kişiyi Allah’a bırakın. Çünkü ilahi adalet her zaman çalışır ve asla unutmaz. Siz affedin yolunuza devam edin, Allah onun yaşaması gerekeni yaşatacak ona zaten. Siz de affetmenin verdiği hafiflikle hayatınıza eski güzel ve huzurlu şekilde devam edeceksiniz. Omuzlarınızdaki yük kalkacak. Daha ne olsun?

 

Kimse yaşattığını yaşamadan gitmeyecek bu dünyadan, bu lafı duymayan yok değil mi?

 

Allah’a güveniyorum ve affedemediklerimi affetme gücü diliyorum…
Siz affetmek konusunda neler düşünüyorsunuz yorum olarak bana yazın lütfen.

Comments (27)

 • Yeliz'in Keşifleri says:

  Kuzum çok doğru yazmışsın zor bir durum ama dediğin gibi mutlu olmak ve hayatımızı daha fazla mafetmemeleri için affetmeliyiz …

 • dilek says:

  ben pek affedici biri değilimdir, hatta kindar bile sayılırım … kolay kolay kin tutmam ama tutumu da bırakmam… ama evet bu beni yoruyor …

  • Makyaj ve Moda says:

   Affedememek insanı o kadar yoruyor ki affettikten sonra yaşadığın hafiflikte anlıyorsun nasıl negatif şeyler yüklediğini hayatına.

 • Kırık şemsiye says:

  Güzel cümleler.. şöyleki affetmeyi hayatına koyduğunda daha iyi oluyor insan. Hatta affetiğin insanların bir zaman sonra ilahi adalette neler yaşadıklarını duyup gördükçe kendine iyiki affetmişim diyorsun. Çünkü ah etmek doğru bişey değil. Ben beni kıran bir çok insanı affedip teşekkür ettim her zaman.daha sonra baktığımda beni kırdıkları aynı yerden kırıldıklarını gördüm. Affetmek Allaha ait. Kul olarak bizimde görevimiz Allaha yakışmak.

  • Makyaj ve Moda says:

   Kesinlikle katılıyorum sana. Affedebiliyor olmana sevindim. Ben de bir çok kişiyi affettim bazılarını affetmek zor da olsa başaracağımdan eminim. Omuzlarımdaki yükü atıp huzurlu hayatıma devam emek istiyorum çünkü.

 • Esra says:

  Benim de affedemediğim çok kişi gelip geçti hayatımdan. Biraz da kinciyim galiba 😊 ama sözlerinizi dikkate alıp onları affetmeye çalışacağım ve Allah\’a havale edeceğim. İnşallah ettiklerini bulurlar.

 • Esra says:

  Ben hep affetmek Allah’a mahsustur diyenlerdenim.Bir yanda cok dusunuyorum affetmeyi ama yapamiyorum. Gecenlerde bir arkadaşımla konusurken bir cumle kurdu ki o gunden beri dusunuyorum , bir hadismis sanirim hakkinizi helal edin, affedin helal etmediginiz insani ahirette gormek istemezsiniz dedi içime dokundu ….

 • Sapsik anne says:

  Affetmek büyüklük diye boşuna dememişler.. Bazen büyük oluyorum bazen küçük…

 • Canan says:

  Affetmek zor ama onu başardıktan sonra bütün beyin yorgunluğu gidiyor gibi. Affetmeden öncesi tamamiyle kendimize zarar, affettikten sonrası ise affedilen kişi artık bizim için bir nokta, bir görünmezlik haline geliyor. Çok büyük hatalar olmadığı sürece insan affetmeyi bilmeli. Çünkü belki bizimde affedilmeye ihtiyacımız olabilir.

  • Makyaj ve Moda says:

   Evet belki bizi de affedemeyen insanlar var. Bunları da düşünmek gerek doğru söylüyorsun. Affettikten sonraki hafiflik paha biçilemez.

 • Kelebek etkisi says:

  Aman gormemeye duymamaya calis bir sure gectikten sonra neden kizdigini bile hatirlamiyorsun onlarda senin sakin tavirlarina sinir oluyor:))

 • Fatma Gökmen says:

  O kadar doğru ki.. Kimse yaşattığını yaşamadan gitmeyecek şu dünyadan..
  Affetmek bana düşmez ne haddime diye düşünür Allah’a havale ederim 🙂

 • idil öztürk başara says:

  Benim de sana bir kitap önerim olacak Işığı Arayanların Karanlık Yanı Debbie Ford’un bu kitabını okumanı tavsiye ederim. Bu kitap ve okuduğum bir çoooooookkkk kitap der ki eğer bir şey başına geliyorsa bunu sen kendine çekmişsindir ve mutlaka bu olaydan alacağın bir ders vardır. En kötü saydığımız yaşanmışlıklar bize bazen sabır, bazen olaylara objektif bakabilmek vs. bir konuda ders vermek amaçlıdır. Dersimizi almadığımız sürece aynı şeyleri sık sık yaşamaya devam ederiz. Eminim ki aynen Beki’nin dediği gibi karşında ki kişinin sana yaşattıklarından aldığın dersi alıp o kişileri affedip hayatından çıkarınca rahatlayacaksındır. Sevgiler….

  • Makyaj ve Moda says:

   Hemen alıp okuyacağım kitabı çok teşekkür ederim. Kesinlikle sana katılıyorum. Hayatında öğrenmen gereken bir şey varsa eğer onu yaşıyorsundur ve sen o yaşadığından ders aldığında kurtulacaksın onlardan.

 • Tılsım says:

  Ben affedemiyorum Allah en dogrusunu bilir diye inanıyorum. Herkes iyi kötü fark etmez yaptiginin karsiligini alir. 🙂

 • Tembel Prenses says:

  Bende bir insanın bana karşı bir hatası olursa soğurum affetmem. Niye affedeyim ki eskisi gibi olmayacak işte

 • Mary says:

  Affetmekten ziyade o insanları görmezden gelmek ve muhattap olmamak daha çok rahatlatıyor beni, affettikçe sanki hep daha fazla üzmek için tavırlar rahatsız edici olabiliyor. Emeğinize sağlık 🙂

 • guzellikkosem says:

  Ben çok affeden bir insanım, karşıdaki kişi ne yapmış olursa olsun eğer ona değer veriyorsam affederim ha belki yine iletişim kurmam ama affederim. Ben de bunu yapmama kızyorum, bazı şeyler affedilmemeli bence. Affetmenin de çok zararını gördüm, affettikçe ben daha çok yara aldım. Affettim karşıdaki daha da yaraladı beni mesela. Çoğunlukla affetmenin cidden rahatlatıcı bir şey olduğuna sonuna kadar katılıyorum. Ben zaten eninde sonunda affediyorum dediğim gibi. Emeğinize sağlık, sevgiler

 • Gizem says:

  Affetmek geçmişi serbest bırakabilmek ve yeni açılacak kapılara tertemiz bir hoşgeldin diyebilmektir. Çok güzel bir yazı olmuş 🙂

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.